Увага! Кліщі вийшли на полювання!

Навесні в лісах і парках активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт. Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість.Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювання та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Це цікаво:

Загальноприйнятий міф: кліщі сидять на деревах і падають вам на голову. Кліщі не сидять на високих деревах, а можуть буті на траві та кущах та чіпляються за ноги тих, що проходять мимо. Учепившись за штанину, або светр кліщ повзе вгору у пошуках місця зручного для укусу. Процес присмоктування не викликає больових відчуттів (у своїй слині кліщ містить знеболюючу речовину, яка й вгамовує біль від укусу). Потрапивши на тіло "господаря", кліщ починає інтенсивно харчуватися, напиваючись кров'ю. Іноді цей процес триває до кількох днів. Кліщі спроможні поглинути кров в кількості, яка сотні разів перевищує масу тіла.

На відміну від комарів, крізь одяг вони кусати не можуть. Їм потрібна ніжна шкіра. Улюблені місця для укусів – на рівні поясу, під гумкою від штанів, під колінами, на шиї, на підключичних, пахвових та пахових ділянках, у дітей – на волосяній частині шкіри голови та за вухами.
Не виключено, що кліщ може присмоктатися і у іншому місці. Для того, щоб знайти такий ласий шматочок, кліщу треба приблизно хвилин 20. Це ваш шанс! В усякому разі, будьте дуже уважні! Частіше оглядайте один одного.

Наші поради:

Збираючись до лісу, радимо одягтися так, щоби не залишати відкритими руки, а особливо ноги. Це, зокрема, стосується дітей, які будуть на природі надто активними. Тому, збираючись в місця потенційної небезпеки, потурбуйтеся про правильний одяг. Він обов'язково має бути з прилеглим коміром і манжетами. Не забудьте заправити штани у шкарпетки та одягти головний убір. Вкрай небажаний ворсистий одяг: як правило, в ньому розміщується безліч кліщів. Через кожні дві-три години не забувайте оглядати відкриті ділянки тіла.

Коли ви збираєтеся додому, ретельно огляньте верхній одяг, покривало, на якому сиділи, всі речі, з якими ви можете принести кліщів додому (квіти, ягоди, сумки, корзини, рюкзаки т. і.).

Вдома необхідно одразу змінити одяг та білизну, оглянути один одного. Особливу увагу зверніть на ділянки тіла, які покриті волоссям. Якщо все-таки до вас присмоктався кліщ, не радимо відривати його відразу. Такі маніпуляції загрожують тим, що ви відділите лише тулуб паразита, а хоботок його залишиться глибоко в шкірі, що може потім викликати запалення. Тому необхідно створити несприятливі умови для паразита, які можуть примусити його залишити облюбоване місце.

Основним методом видалення кліща за даними літератури та посібників по наданню медичної допомоги є використання олії. Для цього необхідно взяти каблучку з високими стінками, притиснути її щільно до шкіри так, щоб кліщ знаходився в центрі, і наповнити олією. Відсутність доступу повітря повинно змусити кліща самостійно звільнити вашу шкіру. Але дуже часто цей метод не спрацьовує. В такому випадку радимо звернутися за допомогою до фахівців в лікувальний заклад.
Якщо ви не маєте такої можливості - кліща треба витягувати самостійно.

Кліщі вкручуються в шкіру як шурупи. Відповідно, щоб позбавитися від кліща, його треба викрутити (проти годинникової стрілки). Це потрібно робити маленьким пінцетом дуже уважно та акуратно щоб хоботок кліща не залишився під шкірою. Кліщі вдало викручуються приблизно в 7 випадках з 10.

Існує ще один метод видалення кліща: зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на комаху між хоботком кліща та шкірою людини, затягніть. Згодом натягайте нитку за обидва кінця, одночасно підкручуючи їх за направленням проти часової стрілки. Поступово, без різких рухів видаліть паразита.

Після видалення кліща місце укусу обов'язково обробіть йодом або спиртом.

Якщо при витягуванні кліща відірвався його хоботок, який має вид чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють його стерильною голкою (заздалегідь прожареною на вогні), як видаляється звичайна заноза.


Самого ж кліща (якщо він був видалений повністю) бажано здати для мікроскопічного вивчення в найближчу санітарно-епідеміологічну станцію. Для підтримання життя кліща його необхідно зберігати та транспортувати, загорнувши в легкозволожений медичний бинт та помістивши у невелику скляну банку з кришкою. В такому вигляді кліщі залишаються живими при температурі від +4 до + 8 °С (в умовах звичайного побутового холодильника) до 2 місяців.

Негайно звертайтеся до лікаря, якщо:

- видалення кліща було невдалим та в шкірі залишалась частина паразита;

- у вас з’явилося запалення в місті присмоктування кліща, висип або ви занедужали;

- відчуваєте біль та свербіння у вусі (кліщ може заповзти в слуховий отвір у вусі, а присмоктавшись до барабанної перетинки, він здатен викликати її розрив та спричинити глухоту).

Кiлькiсть переглядiв: 465