Обережно кліщі !!!

У весняно-літні дні зростає активність кліщів. Так звані «енцефалітні кліщі» – це кліщі з родини іксодових, що зустрічаються в лісі, на луках, пасовищах території України, а в останні роки перемістились у паркові зони відпочинку міст, сквери.

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей і тварин. В умовах міста Києва вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз серед людей, піроплазмоз серед собак; в умовах України – ще й кліщовий енцефаліт, туляремію, хворобу Лайма тощо. Живляться кліщі кров’ю людей і тварин.

Голодні кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня.

Якщо вам вдалось своєчасно помітити на шкірі кліща, що присмоктався, радимо не відривати його. Тому що ви можете відділити його черевце, а кінцівки паразита залишаться глибоко в шкірі, що може потім викликати нагноєння ранки.

Пропонуємо вам такі методи видалення кліща:

- Візьміть кільце (перстень,) з високими стінками (за типом обручки). Притисніть його щільно до шкіри так, щоб кліщ знаходився в центрі, і наповніть олією. У результаті такої обробки кліщ не зможе дихати, так як органи дихання у нього знаходяться у черевці. І він починає послаблювати хватку і може навіть самостійно звільнити вашу шкіру. Або ж ви витягнете його за допомогою пінцету (поступово розхитуючи).

- Також ви можете спробувати витягнути кліща за допомогою нитки. Зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на кліща. Потім поступово, без різких рухів, повертаючи паразита за годинниковою стрілкою, видаліть його. Після цього ретельно вимийте руки з милом. Місце, де був кліщ змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Але якщо всі вище перелічені заходи були безуспішними, не гайте часу і зверніться до лікаря.

Самого ж кліща бажано перевірити в найближчій лабораторії на інфікованість вірусом кліщового енцефаліту.

Пам’ятайте, щоб уникнути цих неприємностей,треба захищатися від паразитів:

- Збираючись до лісу, радимо одягтися так, щоб не залишати відкритими руки, а особливо ноги;

- Одяг повинен щільно прилягати до тіла (сорочка з глухим комірцем і довгими рукавами, які закінчуються манжетами, заправлена у брюки, а брюки – у шкарпетки, взуття);

- У зонах розповсюдження кліщів застосовують спеціальні протикліщові комбінезони з міцно затягнутими манжетами на рукавах і знизу брюк, застібки типу «блискавка», з каптуром, пришитим до комірця. Таким чином відкритим залишається тільки обличчя;

- Краще, якщо одяг світлий, однотонний, щільний (тоді на ньому легко можна помітити кліща);

- Через 2-3 години перебування у лісі і після виходу з нього обов’язково огляньте одяг і тіло (само- і взаємоогляд). Особливо ті місця, де кліщі найчастіше присмоктуються: голову, тіло, груди, згини рук, ніг. В одязі перевірте всі шви, складки. Якщо з вами собака – огляньте і її. Букет лісових квітів, трав – також.

- Присмоктування кліщів частіш за все відбувається під час зупинок для відпочинку. Тому для стоянок у лісі потрібно вибирати сухі, добре освітлені галявини, подалі від кущів, дерев. На ділянці лісу, де буде розташований туристичний табір для відпочинку, потрібно організувати розчищення місцевості від трави, кущів. Тут також не можна створювати звалище побутових відходів, тому що це приверне до вас гризунів, які можуть занести кліщів на житлову територію;

- Для попередження зараження кліщовим енцефалітом не слід пити сире козине молоко. Тому що кози є носіями вірусу цього захворювання.

Будьте обережні і тоді відпочинок на природі залишить Вам тільки приємні спогади!

Весняний авітаміноз:

причини, симптоми, профілактика та лікування

/Files/images/mart/sm600x450_1347267091.jpg

За вікном яскраве весняне сонце, якого ми всі так довго чекали. Радіти б змінам у природі, адже зовсім скоро настануть по-справжньому теплі дні… Але чому ми так швидко втомлюємося, без причини роздратовані, а постійна застуда все ніяк не проходить? Причина банальна – організму не вистачає вітамінів.

Ви відчуваєте постійну втому, вам постійно хочеться спати, а настрій на нулі. Все це – яскраві ознаки весняного авітамінозу. Давайте поговоримо про те, що таке весняний авітаміноз, які причини його виникнення, симптоми, та як ефективно побороти цей стан.

Що таке весняний авітаміноз

Авітаміноз – це патологічні стани людини, коли в її харчуванні повністю відсутні вітаміни. Але це буває вкрай рідко, тільки в якихось екстремальних ситуаціях. А ось гіповітаміноз – це вже «тепліше». Такий стан розвивається при пониженому вмісті вітамінів в раціоні і, відповідно, в організмі. Але найчастіше, особливо навесні, буває полігіповітаміноз, коли не вистачає цілого ряду вітамінів. І такий стан організму часто називають саме «весняним авітамінозом». Це якраз і тема нашої розмови.

Вітаміни беруть участь у найважливіших процесах обміну речовин, які безпосередньо впливають на розвиток і життєздатність людини. Якщо вітамінів не вистачає, погіршується здоров’я, знижуються захисні сили організму. Ситуація ускладнюється ще й тим, що вітамінами не можна запастися про запас, їх необхідно споживати регулярно. Приміром, водорозчинні вітаміни виводяться з організму протягом кількох годин. Жиророзчинні вітаміни А, Е і D затримуються в організмі трохи довше, але і їх потрібно регулярно заповнювати.

Нестачею вітамінів страждають всі, хто живе в цивілізованих країнах. Причина – малорухливий спосіб життя і зниження енерговитрат (порівняно з нашими предками), а також раціон сучасної людини. Ми споживаємо багато рафінованих, висококалорійних, консервованих, бідних вітамінами і мінералами продуктів харчування.

Чому полігіповітаміноз проявляється після зими?

Зміна рівня вітамінів у крові – абсолютно нормальне явище. Найбільший вміст вітамінів в крові восени, найменше – навесні. Але основний показник – це самопочуття людини і її рівень працездатності. Якщо вона активна, бадьора, життєрадісна, сповнена сил і енергії, у неї висока працездатність, хороший сон і апетит, якщо вона не схильна до застуд, то її нема про що турбуватися. Якщо ж постійно ходить з «мокрим носом», весь час хоче спати, втратила інтерес до життя, то це привід для занепокоєння.

Є й об’єктивні чинники, чому після зими полігіповітаміноз зустрічається частіше. Так, ми цілий рік вживаємо фрукти і овочі, але кількість вітамінів в них зменшується через їх тривале зберігання. Крім того, щоб отримати необхідну кількість, наприклад, вітаміну С з яблук, потрібно з’їсти приблизно 2,5 кілограма. А скільки яблук реально ми з’їдаємо в день? У кращому випадку два-три. Звичайно, той же вітамін С є і в моркві, капусті, інших овочах і фруктах. Їх необхідно людині з’їдати до 400 – 600 грамів на добу (не рахуючи картоплі). Тим не менш, якщо не переїдати, то наш добовий раціон навіть при збалансованому харчуванні не наситить організм вітамінами. Тому прояви полігіповітамінозу і стають більш очевидними ближче до весни.

Симптоми весняного авітамінозу

Перші ознаки весняного авітамінозу з’являються ще взимку:

Слабкість;

Сонливість;

Дратівливість;

Різні нездужання;

Знижений імунітет;

Швидка стомлюваність;

Зниження тонусу;

Погіршення стану шкіри;

Погана концентрація уваги,

неуважність Загальний занепад сил.

Для діагностики браку вітамінів цього списку цілком достатньо. Не варто чекати цинги або бері-бері, щоб почати боротьбу з полігіповітамінозом.

Ознаки дефіциту вітамінів

Є загальновідомі ознаки дефіциту тих чи інших вітаміні:

- При нестачі вітаміну А порушується сутінковий зір, розвивається так звана «куряча сліпота». Шкіра стає сухою і лущиться (особливо на п’ятах, колінах, ліктях), волосся стає ламким і випадає.

- При дефіциті вітамінів групи В з’являються неврологічні порушення: по шкірі «повзають мурашки», відчуваються судоми окремих м’язів, порушується сон, з’являється дратівливість.

- При нестачі вітаміну С підвищується проникність дрібних судин і на шкірі легко виникають «синці», з’являються носові кровотечі, кровоточать ясна, знижується імунітет і людина не виходить з ГРВІ і так далі.

- Не вистачає в організмі кальцію – розвивається остеопороз (підвищена крихкість кісткової тканини), порушується згортання крові, бувають судомні посмикування м’язів.

- Мало заліза – поступово розвивається недокрів’я і так далі

/Files/images/mart/Vesnianyi-avitaminoz-1.jpg

Профілактика та лікування весняного авітамінозу

Головний і єдиний спосіб попередити полігіповітамінознавесні – вживати збільшену кількість вітамінів. І тут існує два способи, один з яких передбачає прийом спеціальних препаратів, а інший – вживання в їжу продуктів, багатих необхідними в даному випадку вітамінами.

Навесні слід особливу увагу звернути на певні продукти харчування, збільшивши їх споживання. Ось короткий перелік таких продуктів:

  • Велика кількість вітаміну А міститься в печінці, маслі тваринного походження, а також овочах і фруктах, жовтих і червоних.
  • Кисломолочні продукти, злаки і горох багаті вітаміном В1.
  • Молоко та молочні продукти, м’ясо, субпродукти, гречана і вівсяна каша, а також бобові допоможуть заповнити дефіцит вітаміну В2.
  • Риба, м’ясо курки і яловичина, квасоля, горіхи, а також такі овочі, як картопля і солодкий перець впораються з нестачею вітаміну В6.
  • Дефіцит вітаміну В12 можна поповнити з жирної риби, м’яса та субпродуктів.
  • Велика кількість вітаміну С є в чорній смородині, шипшині, обліписі, цитрусових, зелені цибулі, зеленому горошку і яблуках. Ще одним овочем, багатим цим вітаміном, є, як не дивно, картопля.
  • Провести профілактику авітамінозу і заповнити дефіцит вітаміну D допоможуть яйця, печінка тріски, жирна риба і вершкове масло.
  • Підтримати ендокринну систему і повноцінно забезпечити організм нікотиновою кислотою можна за допомогою молочних продуктів, риби, м’яса і дріжджів.

Спосіб, коли профілактика весняного авітамінозу проводиться за допомогою вітамінних препаратів, підходить лише тим людям, організм яких, з тих чи інших причин, не може засвоїти вітаміни з їжі. Незважаючи на величезну різноманітність таких препаратів, що продаються в аптеці, не слід їх приймати самостійно, так як всі вони мають побічні дії. У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря, який порадить, що приймати при авітамінозі і в яких дозах. Самолікування може бути небезпечним, і завдавати шкоди не меншої, ніж нестача вітамінів.

Кiлькiсть переглядiв: 624